Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Kelebeğin Günlüğü

Çatışma, önyargı ve husumetlerin çoğu dilden kaynaklanır.Sen sen ol, kelimelere fazla takılma.Aşk diyarında dil zaten hükmünü yitirir.

12 Ocak 2012 Perşembe

Metropol Karmaşası

Bir metropolde yaşamak..Alabildiğince uzanan yollar kaldırımlar yol kenarında dilenciler bazen..bazende hayat kadınları.Kalabalık caddelerin neşesi sokak müzisyenleri.
Gece çöktüğünde her yere şehrin parıl parıl ışıkları ve gelmek bilmeyen uykusu yüzünden ay ışığını görememek.Karanlık yerine yapay ışıltılar içmek.
Üzgünken insanlardan kaçmak istediğinde bile kaçacak yer bulamayıp sıkışıp kalmak köşeye.Her yerde bir insan kalabalığı adım başı çarpışan telaşlı topluluk.
Mutluyken, mutluyken bazen ışıltıya dalıp sokaklarda kaybolmak kalabalığa karışıp yok olmak, bir daha görmeyeceğin yüzler görmek, biranı yudumlayarak naralar atmak.
Mutlu mudur insanlar peki?
Yeniler için evet.Keşfetmek isterler her yanı çılgın gibi gezerler bazen her yanı soluk bile almadan bakarlar bir kediye bazen.Yol kenarına atılmış çöplere ıssız karanlık dipsiz sokaklara.
Oysa eskiler şehrin yıllanmış insanları..Kalabalıktan bezmiş solgun yüzler, sert bakışlarla etrafınızdan geçip giderler.Umursamazlar bile kimsiniz.Gürültüden bezmiş kaçacak zaman kollarlar sessiz sakin kasabalara.Her tatil büyük göçler böyle başlar işte:şehirden kaçış.
Birde yaşadıkları yerin kıymetini bilemeyenler var tabi.Boş boş gelip gidenler belkide evlerinden bile çıkmayanlar.Ayaklarının altındaki fırsatlara burun kıvıranlar her şeyden habersiz yaşayıp gidenler.
En acısı da belki..belkide o koca şehirde milyonlarca insanın arasında yapayanlız kalmaktır.
Nedendir bilinmez farklı bir doku farklı bir koku şu metropol denilen şey.İnsanı alıp içine yutar bıkınca da geri kusar her şeyini alıp götürerek.
Güçlüysen eğer savaşı kazanıp tastamam çıkarsın bu girdaptan, eğer zayıfsan gücünü kuvvetini kaybeder parça parça toplanırsın etraftan.Ardına bakıp hüzünle geçmişe lanet ederek bir kaldırım kenarında bulursun kendini yorgun, bitkin, kimsesiz..
İşte bazen bir tutku,bir aşk bazen büyük bir acıdır bir metropolde yaşamak.Tatmadan anlaşılamaz acımtrak bir tat verir bazen.Bazende şekerli tadından yenmez bile tecrübeler nereye götürürse artık.

D.

Hiç yorum yok: